Ασκήσεις Δομή Επανάληψης

Άσκηση 1

Να γίνει αλγόριθμος ο οποίος θα διαβάζει συνεχώς την βαθμολογία και το όνομα ενός μαθητή. Ο αλγόριθμος θα σταματά αν δοθεί σαν όνομα το ?τέλος?.

β) Θα υπολογίζει τη μέση βαθμολογία όλων των μαθητών, πόσοι μαθητές έχουν βαθμό πάνω από 15.

γ) Αν όλοι οι μαθητές είναι έχουν βαθμό πάνω από 17 θα εμφανίζει μήνυμα ?καλό τμήμα? διαφορετικά  ?μέτριο τμήμα ?

Άσκηση 2

Μια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ακολουθεί ανά μήνα την πολιτική τιμών, που φαίνεται στον παρακάτω πίνακα :

Πάγιο 10 ?

Χρόνος τηλεφωνημάτων(λεπτά)

Χρονοχρέωση (?/Λεπτά )

[0-60)

[60-200)

1,3

200 και άνω

1,2

Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:

α) Θα διαβάζει συνεχώς τη χρονική διάρκεια σε λεπτά των τηλεφωνημάτων συνδρομητών , και το όνομα του

β) Θα υπολογίζει τη μηνιαία χρέωση του κάθε συνδρομητή και θα εμφανίζει (τυπώνει) τη λέξη "ΧΡΕΩΣΗ" και τη μηνιαία χρέωση του συνδρομητή.

γ)Ο αλγόριθμος θα σταματά αν δοθεί σαν όνομα το ?τέλος?. Θα υπολογίζει τα συνολικά έσοδα της εταιρίας, πόσοι συνδρομητές πληρώνουν για κλήσεις περισσότερα χρήματα από 60? καθώς και το μέσο όρο χρέωσης όλων των συνδρομητών.