Συμμετοχή σε Δράση Ανακύκλωσης

Το σχολείο μας με μεγάλη χαρά συμμετείχε στη Δράση Ανακύκλωσης «Το Χαρτί του Μέλλοντός μας - Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία», η οποία υλοποιείται από το ΙΤΥΕ Διόφαντος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και συγκέντρωσαν σχολικά και εξωσχολικά βιβλία και τετράδια, τα οποία δεν ήταν δυνατόν να επαναχρησιμοποιηθούν. Τελικά, καταφέραμε να γεμίσουμε το μεγασάκο μας τόσο ώστε χρειαστήκαμε κι επιπλέον σάκους!

Μέσα από τη δράση αυτή, πέρα από τη συμβολή μας στην εξοικονόμηση υλικών κι ενέργειας, ενισχύθηκε η ευαισθητοποίηση και η φιλοπεριβαλλοντική συνείδηση των μαθητών και μαθητριών.

Το σχολείο μας για το υλικό που μάζεψε, ως ανταπόδοση, θα ανταμειφθεί με λευκό φωτοτυπικό χαρτί για να καλύψει μέρος των αναγκών της επόμενης σχολικής χρονιάς.