Συμμετοχή στον Υποβρύχιο Καθαρισμό του Λιμανιού Γαλαξιδίου

Λίγες ημέρες πριν τις 5 Ιουνίου, την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γυμνασίου Γαλαξιδίου, συμμετείχαν στην περιβαλλοντική δράση για τον υποβρύχιο καθαρισμό του Λιμανιού του Γαλαξιδίου.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στις 29 Μαΐου και οργανώθηκε από τον Σύλλογο ελεύθερων και αυτόνομων δυτών Φωκίδας «Κρισσαίος» σε συνεργασία με το Δήμο Δελφών, το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου και την περιβαλλοντική οργάνωση iSea, με σκοπό τόσο τον καθαρισμό του Λιμανιού όσο και την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση όλων απέναντι σε θέματα προστασίας των υδάτινων οικοσυστημάτων.

Με τη συνδρομή των δυτών αφαιρέθηκαν και απομακρύνθηκαν από τις μαθήτριες και τους μαθητές δεκάδες αντικείμενα και υλικά που ρύπαιναν το θαλάσσιο περιβάλλον.

Η μαθητική κοινότητα του Γαλαξιδίου ανέδειξε το πρόβλημα της αδιαφορίας απέναντι στο φυσικό περιβάλλον και απέδειξε πως η μάθηση μπορεί να γίνει πράξη και εκτός των τοιχών του σχολείου, μέσα από στοχευμένες δράσεις και συνεργασίες.