Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα

Το Γεφύρι της Άρτας, το Λιστόν και το Κάστρο της Πάργας ήταν μερικοί από τους ενδιαφέροντες σταθμούς της εκδρομής του Γυμνασίου Γαλαξιδίου, από τις 4 ως τις 6 Μαΐου.

26 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου, με αρχηγό την εκπαιδευτικό κ. Αλμπανίδου και συνοδούς τους εκπαιδευτικούς κ. Παπαχρήστου, κ. Αργυρόπουλο και κ. Μπάρκουλα, καθώς και την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Μαρδάκη, συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή στην πρωτεύουσα των Ιονίων, την Κέρκυρα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού πογράμματος «Περίπατος στην Κέρκυρα του Ι. Καποδίστρια και της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς».

Καθοδόν προς την Κέρκυρα, πραγματοποιήθηκε στάση στο ιστορικό Γεφύρι της Άρτας όπου οι μαθητές γνώρισαν το θρύλο μέσα από μια σύντομη ξενάγηση από τον μελετητή της τοπικής ιστορίας, κ. Βαδιβούλη.

Η πόλη της Κέρκυρας με το ιστορικό της κέντρο που αποτελεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της OYNΕΣΚΟ, ήταν το αντικείμενο του εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι συνοδοί τους είχαν την ευκαιρία, για τρεις ημέρες να μελετήσουν και να θαυμάσουν τη μοναδική και ιστορική αρχιτεκτονική κληρονομιά της. Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη  και ξενάγηση στο μουσείο  CasaParlante όπου γνώρισαν ένα αρχοντικό του 19ου αιώνα και τη ζωή των ευγενών που ζούσαν σε αυτό.

Στο Μουσείο Ασιατικής Τέχνης, οι μαθητές και μαθήτριες θαύμασαν τα εκθέματα ασιατικής τέχνης καθώς και το εντυπωσιακό κτίριο, ως κληρονομιά της εποχής της Αγγλοκρατίας. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η επίσκεψη στο Μουσείο Ι. Καποδίστρια όπου οι μαθητές και μαθήτριες γνώρισαν τη μοναδική μορφή και το έργο του πρώτου Κυβερνήτη της Ελλάδας μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου και την ξενάγηση από τους ανθρώπους του.

Η θέα από το σημείο του Κανονιού εντυπωσίασε την ομάδα καθώς αυτή περπάτησε ως το Ναό της Παναγίας Βλαχέρνας. Οι μαθητές και μαθήτριες επίσης, με τους συνοδούς τους, επισκέφθηκαν το Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα, το Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας και απόλαυσαν τον περίπατό τους στα σοκάκια του ιστορικού κέντρου με την δυτική αρχιτεκτονική του.

Στο δρόμο της επιστροφής, οι συμμετέχοντες επισκέφτηκαν το ενετικό Κάστρο της Πάργας και το γραφικό οικισμό της για φαγητό και διάλειμμα.

Η εκπαιδευτική εκδρομή έληξε με τους μαθητές και τις μαθήτριες να έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις από αυτήν την εκδρομή και «γέμισαν» μπαταρίες για την ερχόμενη περίοδο των ενδοσχολικών τους εξετάσεων.