ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΛΑΞΙΔΙΟΥ ΣΤΟ 7ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ, ΙΤΑΛΙΑ – ΒΕΡΟΝΑ

Η ΄Γ τάξη του Γυμνασίου Γαλαξιδίου επιλέχτηκε και συμμετείχε με  ιδιαίτερη επιτυχία στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στην Βερόνα της Ιταλίας, από 1/03/2023 έως 5/03/2023, που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού. Εκεί οι μαθητές παρουσίασαν το project: “Greek Democracy and  its contribution as a Εuropean value”. Η παρουσίασή μας απευθύνθηκε κυρίως στο μαθητικό κοινό του συνεδρίου και απολαύσαμε τα ενδιαφέροντα projects των άλλων  σχολείων, επίσης. Κατά την διάρκεια της 7ήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής στην Ιταλία, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την ιστορική πόλη της Βερόνας ,να περιδιαβούν στα μαγευτικά σοκάκια της Βενετίας και να απολαύσουν τα επιβλητικά κτήρια στο Μιλάνο.

Επιστρέψαμε με νέες εμπειρίες, νέες γνώσεις, καλές πρακτικές και γεμάτοι από την ιταλική κουλτούρα και τον πολιτισμό.

Εν αναμονή του 8ου  Μαθητικού Ευρωπαϊκού Συνεδρίου της επόμενης χρονιάς …